Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-global.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 4

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-normal-display.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 5

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-floating-display.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 6

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-feedback.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 7

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-manual-display.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 8
Jak uniknąć zadłużenia? | Dług w Kruku
O długach

Jak uniknąć zadłużenia?

długi

Sytuacja finansowa Polaków nie napawa optymizmem. Według badań zrealizowanych na zlecenie Grupy KRUK ponad 60% mieszkańców Polski wydaje wszystkie zarobione w ciągu miesiąca pieniądze. Oznacza to, ze większość z nas nie ma żadnych oszczędności i nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek nieprzewidziane wydatki.

Skąd się biorą długi?

Jeśli wszystkie koszty utrzymania (jedzenie, czynsz, środki czystości) pokrywasz z bieżących dochodów, co robisz, jeśli w Twoim budżecie pojawią się nieplanowane wydatki? Choroba, utrata pracy lub wypadek mogą przydarzyć się każdemu. W jaki sposób możesz podreperować domowy budżet? Wiele osób, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, decyduje się na pomoc banku lub firmy pożyczkowej. Czy słusznie?

Kredyt tak, ale z głową

Co trzeci Polak deklaruje, że skorzystał z możliwości wzięcia kredytu lub pożyczki, co czwarty przyznaje, że bierze pod uwagę takie rozwiązanie w razie kłopotów finansowych. Pamiętaj, że decyzja o skorzystaniu z oferty banku lub firmy pożyczkowej powinna być dobrze przemyślana, a co najważniejsze – zaplanowana. Co powinieneś wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt?

• Pożycz tylko taką kwotę, jakiej faktycznie potrzebujesz.

Zepsuł Ci się samochód, ale nie masz pieniędzy na jego naprawę. Potrzebujesz 500 zł, aby oddać auto do mechanika. W banku zaoferowano Ci pożyczkę na kwotę 1000 zł. Czy powinieneś pożyczać dwukrotnie wyższą sumę? Odpowiedź jest jedna – nie. Pamiętaj, że każde zobowiązanie musisz oddać, a im większy kredyt, tym wyższa rata i dłuższy czas spłaty.

• Zastanów się, czy na pewno dasz radę oddawać kolejne raty.

Wiele osób decyduje się na wzięcie pożyczki pod wpływem chwili. Myślisz, że pożyczone pieniądze pozwolą Ci się uporać z trudnościami finansowymi, a potem „jakoś to będzie”? Niestety, bardzo często spotykają nas niespodziewane sytuacje, które powodują, że nasza sytuacja materialna ulega pogorszeniu. Zaległości w spłacie rat kredytów i pożyczek są najczęstszą przyczyną popadania w długi.

• Przemyśl, czy nie ma innego sposobu, aby poradzić sobie z trudnościami finansowymi.

Jeśli bierzesz kredyt na zakup nowego sprzętu AGD lub zagraniczne wakacje, upewnij się, czy nie możesz sfinansować zakupu w inny sposób. Być może wystarczy, że zaczniesz jeździć do pracy rowerem i zrezygnujesz z weekendowych wypadów do kina i restauracji, a w krótkim czasie uda Ci się odłożyć potrzebną sumę.

• Sprawdź dokładnie warunki, na jakich bierzesz kredyt.

Podpisując umowę o wzięciu kredytu lub pożyczki, przeczytaj dokładnie wszystkie zapisy, które się w niej pojawią. Zwróć uwagę zwłaszcza na dodatkowe opłaty, prowizje oraz tzw. ukryte koszty w postaci obowiązkowego ubezpieczenie lub konieczności prowadzenia konta osobistego w banku, który udziela Ci kredytu. Tylko w ten sposób możesz się uchronić przed niespodziewanymi wydatkami w przyszłości.

• Zanim weźmiesz kolejny kredyt, spłać te zobowiązania, które już masz.

Zasada w przypadku brania kredytów jest prosta: „Spłacasz jeden, bierzesz kolejny”. W przeciwnym razie możesz wpaść w spiralę zadłużenia i przez lata spłacać swoje zobowiązania finansowe. Jak podaje Grupa KUK, największa firma windykacyjna w Polsce, w zeszłym roku obsługiwała sprawy o łącznej wartości prawie 200 zł.

Oszczędni nie mają długów

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre osoby nie mają długów? Więcej zarabiają? A może po prostu lepiej gospodarują swoimi finansami? Pomyśl ile pieniędzy wydajesz co miesiąc na produkty spożywcze, które potem wyrzucasz, bo skończył się ich termin przydatności do spożycia? Jeśli palisz papierosy, miesięcznie Twój nałóg kosztuje Cię nawet 400 zł. Te pieniądze możesz z powodzeniem wykorzystać w lepszy sposób – odłożyć lub przeznaczyć na wymarzoną podróż.