Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-global.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 4

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-normal-display.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 5

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-floating-display.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 6

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-feedback.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 7

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/template/dd-template-manual-display.php) is not within the allowed path(s): (/home/joyseo/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/joyseo/domains/spiraladlugow.pl/public_html/wp-content/plugins/digg-digg/include/dd-printform.php on line 8
Życie po studencku - jak zarabiać i jak oszczędzać na studiach? | Dług w Kruku
Porady

Życie po studencku – jak zarabiać i jak oszczędzać na studiach?

studia

Właśnie rozpoczął się rok akademicki, co dla wielu studentów oznacza czas wykładów, imprez i zastanawiania się, skąd wziąć pieniądze, żeby starczyło do końca miesiąca. Wbrew pozorom nie tak trudno znaleźć dodatkowe środki do życia, nawet gdy większość dnia spędzasz na uczelni. Poznaj sposoby na oszczędzanie i zarabianie po studencku.

Mieszkanie

Jednym z największych, comiesięcznych wydatków jest czynsz za wynajem pokoju. Powszechnie uważa się, że tanim rozwiązaniem jest miejsce w akademiku, ale w rzeczywistości ceny w domach studenckich są często tylko trochę tańsze od zwykłych pokojów na wynajem, a ich standardy bywają znacznie niższe. Zdarza się, że metraż jest mały, meble pamiętają czasy PRL-u, a na piętrze codziennie jest impreza. Nie jest to oczywiście reguła, ale warto się zorientować, czy akademik na pewno się opłaca.

O ile nie przeszkadza Ci dzielenie z kimś pokoju, zastanów się, czy nie lepiej poszukać lokum na mieście i zamieszkać ze znajomym, dzieląc koszty po połowie. Jeżeli uda Ci się zgromadzić większą grupę znajomych, możecie też wynająć razem całe mieszkanie. W ten sposób zapłacisz mniej i będziesz mieszkać z przyjaciółmi.

Jedzenie

Najtańszym rozwiązaniem jest gotowanie samemu lub z grupą współlokatorów, z którymi możesz kupić na spółkę takie produkty, jak cukier lub mąka. Samodzielnie i tak wszystkiego nie zużyjesz, więc po co przepłacać? Razem możecie też przygotować posiłek na kilka dni i podzielić po równo koszty wszystkich produktów. Dzięki temu, za kilkudniowy obiad zapłacisz o wiele mniej. Jeśli jednak chcesz czasem zjeść coś na mieście, kieruj się do barów mlecznych. Tamtejsze jedzenie jest zwykle stosunkowo tanie i smaczne, będzie więc dobrą alternatywą dla fast foodów, które tak często wybierają studenci.

Inną opcją jest korzystanie z zestawów lunchowych w restauracjach. Wtedy za dwudaniowy obiad płacisz niewiele więcej niż za pojedyncze danie. Sposobem na tańsze jedzenie jest też zbieranie pieczątek lub naklejek w niektórych lokalach. Po zgromadzeniu określonej liczby, w zależności od specjalności miejsca, kolejną kawę lub ciasto dostaniesz za darmo.

Nauka

Choć mówi się, że na wykształceniu nie należy oszczędzać, postaraj się mniej wydawać na książki. Szukasz materiałów, których nie ma w bibliotece? Nie kupuj nowych podręczników, tylko skupuj je od studentów starszych roczników. Poza tym, wymieniaj się materiałami ze znajomymi ze studiów i kseruj je. Wyjątkowo atrakcyjną propozycję dla studentów oferuje firma Zeccero, która umożliwia drukowanie 15 stron miesięcznie za darmo. W zamian za taką możliwość, w stopce i nagłówkach umieszczana jest reklama. Dzięki temu, w ciągu semestru, student może sporo zaoszczędzić.

Dorabianie

Studia bywają mniej lub bardziej absorbujące, warto jednak spróbować znaleźć chwilę na pracę dorywczą. Sprzedawca, kelner, roznosiciel ulotek, doradca klienta w banku – to tylko niektóre z zawodów, które nie wymagają dużego doświadczenia. W sklepach, restauracjach i innych punktach usługowych pracodawcy często zatrudniają studentów, więc elastyczne godziny pracy nie powinny być problemem.

Dobrym pomysłem jest też udzielanie korepetycji, np. z języków obcych lub innych dziedzin, w których czujesz się pewnie. O ile masz dryg do uczenia innych, na pewno dasz sobie radę. Inną ciekawą propozycją jest pomoc osobom starszym lub opieka nad dziećmi. To rozwiązanie dla tych, którzy lubią pracować z innymi osobami. Alternatywą jest też płatny staż, który poza pieniędzmi da Ci też doświadczenie.

Sposobów na tańsze życie jest wiele, a część z nich nie wymaga nawet szczególnych wyrzeczeń. W badaniach przeprowadzonych przez instytut TND na zlecenie grupy KRUK S.A. aż 37 proc. Polaków stwierdziło, że kłopoty z pieniędzmi wynikają najczęściej z braku edukacji finansowej, która bywa zaniedbana przez szkoły i rodziców. Studia to dobry czas, by nadrobić te zaległości i wyrobić w sobie nawyki, z których skorzystasz również w przyszłości.